يکشنبه, 29 ارديبهشت 1398

اخبار پزوهشکده زنان دانشگاه الزهرا
26

نشست تخصصی بررسی تطبیقی عفاف و حجاب در ادیان ابراهیمی

نشست تخصصی بررسی تطبیقی عفاف و حجاب در ادیان ابراهیمی

گفتار اول : یهود

مدرس : سرکار خانم دکتر زهره سادات موسوی

مورخ: 24/4/1396

ساعت: 12-10

 

در اولین نشست از سلسله جلسات بررسی تطبیقی عفاف و حجاب در ادیان ابراهیمی، حجاب و عفاف از منظر دین یهود، به عنوان قدیمیترین دین صاحب شریعت مورد بررسی قرار گرفت. منابع یهودی که در آنها به حجاب و عفاف اشاره گردیده عبارتند از:

·        کتاب مقدس

·        سنت و سیره رهبران و بزرگان یهود در تلمود

·        روش و عرف پیروان اولیه این آیین با مراجعه به منابع تاریخی درون دینی و برون دینی

·        مراجعه به نظرات و فتاوای رهبران فعلی یهودیت

در منابع فوق الذکر به حجاب (پوشش سر و حد پوشش سایر اعضاء) و نیز عفاف اشاره شده است. به عنوان مثال در اهمیت عفاف میتوان به ده فرمان که مهم ترین دستورات خداوند به موسی کلیم الله (ع) است توجه کنیم : «فرمان هفتم : زنا مکن. فرمان دهم : و بر زن همسایهات طمع مورز...» در ادامه دلایل وجوب حجاب و به ویژه پوشش سر مورد گفت و گو و بررسی قرار گرفت. اهم این دلایل عبارتند از :

·        آفرینش زن

·        پوشیدگی به عنوان علامت تاهل

·        پوشش هنگام عبادت

·        سرزنش زن خطاکار

در دین یهودیت عامل اصلی رانده شدن آدم و حوا (علیهم السلام) و هبوط به زمین و مرگ بشررا، فریب آدم توسط حوا ذکر کرده اند. در واقع بر این باورند که مار (یا شیطان) ابتدا حوا را فریفت و سپس این حوا بود که باعث فریب آدم و خوردن میوه ممنوعه شد. بنابراین به عنوان مجازات، چشم به فرمان همسر بودن و درد زایمان برای او در نظر گرفته شد. براساس حگادا (تعالیم یهودی که در قالب روایات و داستانها بیان شده است) او به عنوان عامل اصلی ارتکاب گناه اولیه، باید به نشانه شرم، سر را بپوشانند، و نفرین شده اند تا همچون عزاداران سرپوش داشته و البته با استفاده از پوشش از فریبندگی شان جلوگیری شود. هنگام عبادت مرد و موقع دعای Berakhot اگر زن متاهل حضور داشته باشد حتما باید پوشیدگی و حجاب رعایت شود در غیر این صورت، مرد مجاز به اجرای مراسم و خواندن دعا نمی باشد چرا که عدم پوشش سر را عامل جلب توجه و پرت شدن حواس کرد در حال عبادت میدانند.

یکی از تفاوت های اسلام و یهودیت در این است که در دین اسلام، دختر از زمان بلوغ و سن تکلیف ملزم به رعایت حجاب احسن  میباشد اما در آیین یهود اگرچه برای دختران مجرد نیز حدی از پوشش در نظر گرفته شده اما حجاب وی با ازدواج کامل میشود. در مواجهه با زن خطاکار یا مظنون به خیانت به عنوان مجازات پوشش از سر وی برداشته میشود : «و کاهن زنزن مظنون به خیانت - را به حضور خداوند بر پای داشته و موی سر او را باز کند..» یعنی زن خطاکار مستحق سرزنش بوده و دیگر شایستگی پوشش سر را نخواهد داشت. البته اکثر رسوم گفته شده در عصر حاضر توسط یهودیان ارتدکس رعایت شده و لزوم اجرا دارد، دسته های دیگر نظیر محافظه کاران و اصلاح گرایان، به اندازه گروه اول خود را ملزم به اجرای سنت ها و دستورات ذکر شده نمیدانند.

این نشست علمی،  به تبیین ریشه و فلسفه رعایت عفت و پوشش عفیفانه برای زنان  آیین یهود می پردازد و سعی در بررسی اشتراک و اختلاف نظر آراء این ادیان در این باب را دارد.

 

 

تعداد امتیازات: (4) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (698)
کد خبر: 1087
  • نشست تخصصی بررسی تطبیقی عفاف و حجاب در ادیان ابراهیمی

اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات
حق انتشار اطلاعات برای پژوهشکده زنان دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.