شنبه, 26 آبان 1397

اخبار پزوهشکده زنان دانشگاه الزهرا
09

نشست موروکو از دانشگاه هپی ساینس ژاپن با سرپرست پژوهشکده زنان

نشست موروکو از دانشگاه هپی ساینس ژاپن با سرپرست پژوهشکده زنان

 نشست صمیمانه ای با جناب آقای دکتر موروکو از دانشگاه هپی ساینس ژاپن، با حضور حجت الاسلام بهرامی رئیس حوزه علمیه تویسرکان، آقای دکتر جعفری از دانشگاه ادیان و مذاهب، خانم بهرامی  مترجم و نیز با حضور سرکار خانم دکتر مریم صف آرا سرپرست محترم پژوهشکده زنان و سرکار خانم دکتر منصوره زارعان معاون پژوهشی، در مورخ 2/5/1396 ساعت 10 لغایت 12 ظهر در سالن شورای پژوهشکده زنان برگزار شد.  

در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر موروکو ضمن اظهار خوشحالی از این ملاقات ، درخصوص دانشگاه هپی ساینس، اعتقادات و فرهنگ کشور ژاپن توضیحاتی ایراد نمودند. ایشان درخصوص خلاء معنوی موجود در کشور ژاپن که بعد از جنگ جهانی دوم ایجاد شد ابراز نگرانی نموده و علت بالای خودکشی در این کشور را (بیش از 3000 نفر در سال) حذف معنویات و دین از زندگی مردم دانستند. ایشان هدف اصلی از تاسیس دانشگاه هپی ساینس را یافتن راه حلی برای رسیدن به آرامش و نشاط بیشتر در زندگی عنوان نمودند. و اظهار داشتند این موسسه به پذیرش پیشنهادات هر دین و آیینی در این زمینه تمایل دارد. وی در ادامه گفت، درخصوص پژوهش در دین مبین اسلام مذهب شیعه و کشور ایران را برای تحقیق انتخاب نمودند، چرا که به علت فضای ناامنی که با تحولات اخیر در سایر کشورهای مسلمان مشاهده می شود، نمی توانند به پژوهش مربوطه دست یابند. از نظر ایشان مردم ژاپن در گذشته مردمانی متدین بودند و به معنویات بسیار اهمیت می دادند. حتی علامت خورشید در وسط پرچم ژاپن هم نشان دهنده دین اجدادشان است مبنی بر این که آنها خدای خورشید را می پرستیدند. در قرن 6 میلادی آیین بودا وارد فرهنگ ژاپن شده و با آیین قبلی ادغام شده است. ولی متاسفانه بعد از جنگ جهانی دوم، امریکایی ها سعی در بی دین کردن ژاپنی ها نمودند تا بدین ترتیب روحیه ارتش ژاپن را تضعیف نمایند. و اینکار سبب شد تا ارتش ژاپن کاملا تحت سلطه آمریکا قرار گیرد. و این شد که درحال حاضر بیش از 80 درصد مردم ژاپن بی دین هستند و دین را خرافه ای بیش نمی دانند. اما با این وجود، از نظر ژاپنی ها دین جدید، بدعت محسوب نمی شود و آنها مشتاق پذیرش آیینی برای رسیدن به آرامش دنیوی هستند. درحال حاضر دانشگاه هپی ساینس از همه ادیان درخواست دارد تا درخصوص راه های رسیدن به آرامش به ارائه پیشنهاد بپردازند. ایشان همچنین بیان داشت، دانشگاه هپی ساینس برای اعزام پژوهشگران خود به ایران با هدف مذاکره و صحبت در راستای آشنائی با دین مبین اسلام اعلام آمادگی می نماید و نیز پذیرای دانشمندان و اندیشمندان مسلمان از طرف ایران هستند تا در دانشگاه هپی ساینس حضور یافته و به مذاکره با آنها بپردازند.
ایشان از وضعیت آزادی فرهنگی و اجتماعی زنان ایران در راستای رشد علمی و فرهنگی اظهار شادمانی نموده و بیان داشتند این مسئله ورای تصور ایشان بوده و هرگز چنین منزلتی از زنان ایران در ذهن نداشته و گمانی برغم این داشتند. وی در پایان گفت اما متفاوت با نگاه به زنان در آیین ایران ، ژاپنی ها مردمی بسیار سنتی هستند و درخصوص اشتغال زنان همچنان از سنت اجدادشان پیروی می کنند و وظیفه اصلی زنان را ازدواج و بچه دار شدن می دانند. 
 
پس از آن سرکار خانم دکتر صف آرا درخصوص پژوهشکده زنان، اهداف و وظایف آن توضیحاتی ایراد نمودند. ایشان در ادامه مطالب دکتر موروکو در خصوص معنویت اظهار داشتند خوشبختانه به سبب جهانی بودن و فرادینی بودن متغیرهای معنویت ، فصل مشترک های زیادی بین ادیان دیگر و دین اسلام در این حوزه وجود دارد و ما باید به تمییز و تشخیص این تعاریف مشترک برای ایجاد تعاملات بپردازیم. ایشان در ادامه گفت تعمق و تفکر در معنویت از منظر سایر ادیان دو مزیت قابل تامل دارد. اول اینکه با بررسی در روش های رفتاری در متغیرهای معنوی امکان بهره برداری در روش برای سایر ملل محقق می شود و دوم اینکه مشاهده میزان اهمیتی که جوامع مختلف بر متغیر خاصی از معنویت دارند، جوامع دیگر را در مورد مغفولات معنوی خود متوجه می گرداند. و به قول شاعر "هر که او دور ماند از اصل خویش ، باز جوید روزگار وصل خویش " شرایط را برای بازبینی اصیل بر اصالت های معنوی خود محقق می کند. ایشان موکدا بر این موضوع تاکید داشتند که باید راهکارهای عملیاتی در این زمینه تعریف، تبیین و اجرا گردد. در این دیدار همچنین سرکار خانم دکتر زارعان درخصوص افراد دین دار جامعه و ارکان اصلی دین توضیحاتی ایراد نمودند.
در پایان مقرر شد تا شرایط انعقاد تفاهم نامه ای بین دانشگاه الزهرا (س) و دانشگاه هپی ساینس مورد بررسی قرار گیرد، تا شرایط زمینه ای برای تفاهماتی از جمله دعوت از اساتید هر دو کشور برای ملاقات ، بازدید، بررسی و ایراد سخنرانی در کشور مقابل، انجام پژوهشهای مشترک در خصوص معنویت و زنان ، تالیف کتب مهیا گردد.
 
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (582)
کد خبر: 1089
  • نشست موروکو از دانشگاه هپی ساینس ژاپن با سرپرست پژوهشکده زنان

اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات
حق انتشار اطلاعات برای پژوهشکده زنان دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.