۱۴۰۱ شنبه ۳۱ ارديبهشت

وبینار پژوهش و رفع موانع تولید بررسی موردی مشاغل خانگی استان گیلان

وبینار پژوهش و رفع موانع تولید بررسی موردی مشاغل خانگی استان گیلان

به مناسبت هفته پژوهش

وبینار "پژوهش و رفع موانع تولید بررسی موردی مشاغل خانگی استان گیلان" در تاریخ 22 آذر ماه 1400 (ساعت 19:30 -17:30) در فضای مجازی به آدرس https://meeting.alzahra.ac.ir/wrc با حضور دکتر مریم سلگی معاون پژوهشی پژوهشکده زنان به عنوان دبیر جلسه و دکتر خاطره استاد رضایی رئیس کمیسیون بانوان اتاق تعاون و تجارت ایران و دکتر مریم احمدی نژاد عضو هیئت علمی پژوهشکده زنان به عنوان سخنران برگزار شد.
در ابتدای جلسه خانم دکتر سلگی ضمن تشکر از همراهی پژوهشگران و شرکت‌کنندگان و عرض تبریک به مناسبت هفته پژوهش ابراز امیدواری کرد که بحث های نظری و آسیب شناسی هایی که در هفته پژوهش انجام گرفته است در عمل اجرایی شود. وی توضیحاتی در مورد پژوهش‌های بایگانی شده و عملیاتی نشده در کتابخانه‌ها و اهداف مراکز پژوهشی امروزی درخصوص عملیاتی کردن پژوهش ها بیان کرد و در ادامه به معرفی خانم دکتر استاد رضایی پرداخت و از وی دعوت به سخنرانی نمود.
خانم دکتر استاد رضایی ضمن تبریک روز دانشجو و همچنین هفته پژوهش ابراز امیدواری کرد که جامعه پژوهشگر و مدرسین ما با حفظ مسئولیت پذیری و تعهدات اخلاقی و اجتماعی علاوه بر مبحث تدریس و تحصیلی و پژوهش قدم بردارند و خداوند به آنها عنایت فرماید و سپس از مسئولان پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا (س) که این برنامه را ترتیب دادند، تشکر و قدردانی کرد.
وی بیان داشت: یکی از اولویت‌های مهم بحث دانش اندوزی در سطح دانشگاه و یکی از دغدغه های جامعه فراگیر کننده و آموزش بیننده فضای دانشگاه، بحث بیکاری است و ما بنا بر مسئولیت اجتماعی فرد به فرد باید بشناسیم، یاد بگیریم و قدم برداریم که دانشجو از زمانی که وارد دانشگاه می شود تا رسیدن به فارغ التحصیلی هدفش رسیدن به شغل است و می خواهد وارد بازار کسب و کار شود ولی این شروع مشکلات است. وی یکی از مشکلات را عدم تعامل فضای دانشگاه با فضای بازار دانست.
وی اعلام کرد ما در دانشگاه ها تبدیل شده ایم به امتیاز دهی و نمره دهی به دانشجو ولی در حقیقت دغدغه و آسیب از اینجا شروع می شود. یک مشکل این است موضوع تحقیقات و پژوهش های دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای خود را بدون اطلاع از نیاز بازار طراحی می‌کنیم و مشکل دیگر عدم به کارگیری تحقیقات دانشگاهی در فضای بازار و تجارت است. ما در دو دهه اخیر شاهد مشکلاتی بودیم کپی کردن مقالات با تغییر جزئی با اسامی دیگر. چکار کنیم که این اطلاعات کاغذی وارد بازار شود راه حل این است کسب و کار ما در هر گرایش و رشته‌ای تبدیل به کسب و کار دانش محور شود که این در صورتی امکان پذیر است که دانشگاه های ما به فضای دانش محور تبدیل شود.
وی افزود: دانشجویی که فارغ التحصیل شده با نمره خوب و از لحاظ رتبه بندی دانشگاه در دانشگاه خوبی درس خوانده است از فردای فارغ التحصیلی به این فکر است که باید چه کار کنم؟ نکته اول مادامی که دانشجوی ما تفکر و دغدغه تحقیق و انتخاب و تصمیم را در زمان تحصیل خود نداشته باشد عملا نمی تواند این دغدغه را حذف کند. نکته دوم نقش این دانشجوی فارغ التحصیل در فضای عمومی و اقتصاد اجتماعی چه خواهد بود و نکته مهم این است که با ارائه برنامه و اطلاعات کاربردی و آموزش‌های کاربردی که توسعه فردی را در بر داشته باشد باید بتواند ضمن آموزش در رشته ورودی نسبت به خود ساختگی خود هم شرایط را فراهم کند. پس داشتن علم و دانش به اضافه یک توسعه فردی خروجی آن تبدیل می‌شود به دانشجوی ماهر که در این صورت است که در آن دانشجو می‌تواند بعد از فارغ التحصیلی به نقطه های مطلوب موردنظر خود برسد.
سپس خانم دکتر احمدی نژاد به ارائه گزارش فعالیت خیریه کارآفرینی شهید‌سلیمانی در حوزه مشاغل خانگی استان گیلان پرداخت و بیان نمود: هر چقدر هم خیریه ها سرمایه کلان داشته باشند باز هم زندگی اغلب این خانواده ها تغییر چشمگیری نخواهد داشت و مشکلات همچنان وجود خواهد داشت. لذا این امر تلنگری شد که به دنبال راه جدیدی باشیم تا به مرور از تعداد این خانواده ها کاسته شود. در این راستا با اصرار یکی از خیرین وارد بحث کارآفرینی شدیم و جهت بهره برداری بیشتر و جلوگیری از موازی کاری 12 خیر را که هر کدام بین 30 تا 300 خانوار را تحت پوشش داشتند در این کار با هم متحد کردیم تا در خصوص کارآفرینی مددجویانشان تلاش جدی صورت گیرد. بعد از شناسایی و معرفی خانواده ها از شبکه خیرین لیست اعضای خانواری که دنبال کار بودند به اضافه مهارت‌ها و سطح سلامت و سطح سواد خانواده تعیین شد و سپس تحت آموزش در دوره های آموزشی به صورت کوتاه مدت قرار گرفتند. وقتی به تولید محصول مورد قبول بازار رسیدند درآمدزایی آن ها شروع شد.
وی افزود: در این خیریه به بحث فرهنگی خانواده های مورد نظر نیز پرداخته می‌شود. در این خانواده ها توقع کاذب مبنی بر دریافت بسته های معیشتی و صدقات بدون برنامه بوجود آمده است که قبلا به آن ها ارائه شده بود. تنبلی و افسردگی در این خانواده ها وجود دارد و نیاز شدید به مشاوره در آنها حس می شود. بی سوادی و عدم حمایت فکری و انگیزشی در آن‌ها مشاهده می‌شود. دستیابی راحت به صدقات توسط خیرین به این خانوارها باعث این معضلات شده است و این بسته های معیشتی قرص مسکن موقت است.
در پایان خانم دکتر مریم احمدی نژاد کلیپی از خانواده های تحت پوشش این خیریه و محصولات آن ها را نمایش داد و مطالب ارائه شده در جلسه را جمع بندی نموده و از همکاران و شرکت کنندگان و از حسن توجه شان نسبت به برنامه تشکر کرد.
شایان ذکر است؛ این وبینار که از طریق آپارات دانشگاه الزهرا به طور همزمان پخش می شد مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.
لینک آفلاین وبینار: https://meeting.alzahra.ac.ir/lv4fl8oscqa8

تاریخ:
1400/09/24
تعداد بازدید:
143
منبع:
فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن:
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
دانشگاه الزهرا
 تهران،خیابان ونک،ده ونک ، دانشگاه الزهرا(س)،ساختمان خوارزمی، طبقه ششم، پژوهشکده زنان کدپستی : 1993893973
تلفن : 982188058926+ , 982188049809+ فاکس : 982188067895+
 WRC[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.